Зміни в роботі журналістів на передовій прокоментували речники ЗСУ

22 березня 2023, 10:00 | ID: 69454
Зміни в роботі журналістів на передовій прокоментували речники ЗСУ Зміни в роботі журналістів на передовій прокоментували речники ЗСУ Зміни в роботі журналістів на передовій прокоментували речники ЗСУ Зміни в роботі журналістів на передовій прокоментували речники ЗСУ

Новації в роботі представників ЗМІ в районах ведення бойових дій з огляду на запровадження «кольорових зон» перебування журналістів прокоментували начальники пресслужб оперативно-стратегічних угруповань ЗСУ.

Про основні зміни в роботі журналістів розповіли:

  • начальник пресслужби оперативно-стратегічного угруповання «Хортиця» капітан Ілля Євлаш;
  • начальник об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України капітан 1рангу Наталія Гуменюк;
  • помічник командувача Об’єднаних Сил ЗСУ полковник Євгеній Силкін;
  • речник об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку полковник Олексій Дмитрашківський.

— Як сьогодні організована робота з журналістами в межах оперативно-стратегічних угруповань?

Начальник пресслужби ОСУ «Хортиця» капітан Ілля Євлаш:

— Робота в зоні відповідальності ОСУ «Хортиця» відбувається без особливих змін. Журналісти працюють так само, як і раніше. Всі вони постійно перебувають у контакті з начальниками пресслужб як підрозділів, так і оперативно-тактичних та оперативних угруповань військ. Тож працюємо згідно з планом без особливих змін.

Начальник об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України капітан 1 рангу Наталія Гуменюк:

— З нами зв’язуються журналісти, надсилають питання, запити на роботу. І ми у триденний термін відпрацьовуємо їхні запити. Визначаємо військовий підрозділ, куди на цей час можуть потрапити журналісти. Залежно від того, чи можна туди проїжджати, чи немає там пересування військ, чи зміни військ на ротаційній основі. Потім зв’язуємося із пресофіцером військового підрозділу, на якого покладаємо завдання щодо супроводження. На цей час наша зона відповідальності не визначена, як зона проведення бойових дій, тому в операційному командуванні зараз існує «жовта зона». Завжди ми супроводжуємо журналістів — це може бути або пресофіцер, або військовий, який визначений командиром підрозділу.

Речник об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку полковник Олексій Дмитрашківський:

— Робота організована згідно з наказом 73 Головнокомандувача ЗСУ та інструкціями, які надані командуванням ОСУ «Таврія». Робота організовується таким чином: журналісти подають запити, які розглядає командувач та підписує їх. Це є правом роботи їх на напрямках.

— Як розподілені зони, чим це зумовлено, як часто їх переглядають і за яким принципом?

Начальник пресслужби ОСУ «Хортиця» капітан Ілля Євлаш:

— Відповідно до 73 наказу Головнокомандувача Збройних Сил України про роботу акредитованих представників ЗМІ в зонах бойових дій з останніми змінами впроваджені так звані зонування, які поділяються на «зелену», «жовту» та «червону».

У «червоній» зоні заборонена робота журналістів у будь-якому вигляді. В «жовтій» зоні дозволяється робота журналістів у супроводі пресофіцера. В «зеленій» зоні дозволяється робота у вільному форматі без присутності пресофіцера. Це обумовлено тим, що можуть бути певні моменти, обумовлені безпекою операцій. Тобто там можуть бути певні операційні дії, які вимагають на певний час відсутності журналістів у цій зоні, або ж це може бути обумовлене також і тим, що в зоні проведення операцій зараз ведуться активні бойові дії і є високий ризик травмування або загибелі журналістів.

Зони будуть переглядатися щотижня. Наприклад, якщо цього тижня впроваджений один населений пункт в «червоній» зоні, то наступного тижня він може перейти в «жовту». Також вони можуть вводитися одразу. Наприклад, якщо різко десь змінюється оперативна обстановка, то там може одразу вводитись «червона» зона.

Начальник об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України капітан 1 рангу Наталія Гуменюк:

— Перегляд зон буде залежати від змін оперативної обстановки. Це найшвидший момент реагування. Періодичний момент реагування буде не рідше одного разу на тиждень, тобто буде проводитись додатковий аналіз загальної обстановки і цілком імовірно переведення населених пунктів, територій з однієї зони в іншу відповідно до розвитку бойових подій. Також ми будемо реагувати і на ситуації, які потребуватимуть негайного висвітлення. Тобто ми залишаємо за собою право командувача ОСУ оперативно розглянути питання щодо доступу на конкретну ділянку навіть «червоної» зони для об’єктивного висвітлення і доведення до світової спільноти тієї ситуації, яка того потребує.

Помічник командувача Об’єднаних Сил ЗСУ полковник Євгеній Силкін:

— Річ у тім, що ми не можемо забезпечити безпеку журналістів на цей час у деяких районах — а у нас райони межують із державним кордоном росії та білорусі — і часто-густо тут відбуваються обстріли населених пунктів, де проживає цивільне населення. Тому вільне пересування журналістів там неможливе. І на час, коли відбуваються обстріли, ми не даємо дозволу на роботу журналістів. Лише після закінчення ми допускаємо журналістів у супроводі офіцерів.

Речник об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку полковник Олексій Дмитрашківський:

— Зони будуть переглядатися щотижня. Це пов’язано з тим, що в зоні ведення бойових дій у містах і селах ситуація може стрімко змінюватися, саме тому щотижня будуть змінюватися ці зони.

— Чим зумовлені дещо оновлені умови роботи?

Начальник об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України капітан 1 рангу Наталія Гуменюк:

— По-перше, ми відгукуємось на запит представників ЗМІ. Була результативна зустріч представників провідних ЗМІ з військовим керівництвом, з представниками Міністерства оборони, де була напрацьована така схема робота, яка запропонована для втілення в життя, і ми дуже мобільно змінюємо умови роботи для того, щоб правильно зреагувати на безпекову складову, правильно забезпечити безпеку у військових ситуаціях і доцільно організувати роботу із засобами масової інформації.

Речник об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку полковник Олексій Дмитрашківський:

— Робота представників ЗМІ справді дуже важлива і дуже потрібна, але на сьогодні та оперативна і тактична ситуація, яка складається в районі ведення бойових дій, вимагає внесення деяких змін. Власне кажучи, такі зміни були внесені. Були введені три зони — «зелена», «жовта» і «червона». «Зелена» — це зона, де журналісти можуть працювати без супроводу. «Жовта» — лише в супроводі. І «червона» — це безпосередньо лінія розмежування та зона, де відбуваються бойові дії. Саме там працювати журналістам не можна.

— Чи створені умови, щоб запропонувати журналісту інші теми й куди звертатися?

Начальник пресслужби ОСУ «Хортиця» капітан Ілля Євлаш:

— Такі умови створені, ми постійно працюємо в тісній співпраці з журналістами і постійно пропонуємо їм альтернативні теми. Якщо, наприклад, у нас не виходить показати якийсь зразок іноземного озброєння, то ми завжди знаходимо альтернативу, аби можна було задовольнити потреби як наших українських партнерів, так і закордонних. Якщо ж виникають якісь проблеми з підрозділами у зв’язку з оперативною обстановкою або з якимись причинами, які унеможливлюють роботу журналістів на цьому напрямку, ми залюбки завжди йдемо на співпрацю з журналістами, пропонуємо їм альтернативні варіанти і знаходимо вихід з будь-якої ситуації.

Начальник об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України капітан 1 рангу Наталія Гуменюк:

— Попри побоювання представників ЗМІ щодо того, що у нас не вистачить сил і можливостей забезпечувати супровід, нагадаю, що ми працюємо єдиними силами оборони, а це означає, що це не тільки прессекретарі. Це залучення пресофіцерів і представників пресслужб національної поліції, ДСНС, які також працюють в умовах воєнного стану і можуть супроводжувати на певних ділянках. Наше завдання наразі скоординувати цю діяльність і якраз ми цим і займаємось. До того ж до супроводу можуть бути залучені й представники місцевих органів влади, які вповноважені військовим командуванням надати такий супровід.

Тобто ми максимально відкриті до організації роботи і навіть не виключаємо методу дистанційного контролю, наприклад, щодо журналістів, які проживають у населених пунктах «червоної» або «жовтої» зони. Вони можуть скоординувати свою діяльність з пресофіцером на місці, і якщо вона не пов’язана з безпекою операцій, вони можуть здійснювати її в умовах дистанційного контролю, тобто на зв’язку з пресофіцером без його фізичної присутності. Наразі робота спрямована на те, щоб робота журналістів не зупинялась, щоб висвітлення було об’єктивним, але не шкодило військовій операції.

Помічник командувача Об’єднаних Сил ЗСУ полковник Євгеній Силкін:

— Якщо ми чітко знаємо, що той населений пункт чи ті позиції на цей час не можна відвідати — там відбувається або ротація, або там якісь зміни, або тривають довгі обстріли — ми пропонуємо журналістам, наприклад, відзняти чи ознайомитись із підготовкою військовослужбовців до можливих бойових дій. Також ми даємо змогу подивитись на інженерне обладнання позицій, на побут військовослужбовців.

Речник об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку полковник Олексій Дмитрашківський:

— Тему, за якою працює журналіст, визначає безпосередньо канал, який дає редакційне завдання. Ми готові у будь-який спосіб сприяти виконанню редакційних завдань. Згодом, думаю, ми зможемо організовувати також прес-тури і працювати з журналістами так, як це має бути. Але військові журналісти продовжують свою роботу на тих напрямках. Власне кажучи, ми просто зараз направляємось в Авдіївку і будемо працювати там. Готові ділитись з журналістами своїми матеріалами, готові навіть отримувати від них технічні редакційні завдання, що потрібно зняти, які мають бути коментарі, й працювати в цьому напрямку також.ОСТАННІ НОВИНИ
За добу Сили оборони знищили понад 1000 російських окупантів, уразили 10 танків та 34 артилерійські системи ворога: загальні втрати рф становлять 213,7 тисяч осіб – Генштаб ЗСУ

2 години тому

Росією керують нелюди, які особисто є найбільшою катастрофою на планеті – звернення Президента України

9 годин тому

Заступники Міністра оборони України зустрілися з делегацією Сполучених Штатів Америки

Вчора в 19:30

Загальні втрати російських окупантів становлять уже 212,7 тис. осіб, знищено 595 РСЗВ ворога – Генштаб ЗСУ

Вчора в 08:15

Потрібно, щоб міжнародні організації, як МКЧХ, негайно долучилися до порятунку людей на окупованій частині Херсонщини – звернення Президента України

07 червня 2023, 23:00

Від початку широкомасштабної війни проти України росія втратила уже понад 212 тис. осіб, знищено 314 літаків ворога – Генштаб ЗСУ

07 червня 2023, 08:00

Створена російськими терористами катастрофа на Каховській ГЕС не зупинить Україну й українців – звернення Президента Володимира Зеленського

06 червня 2023, 22:30