У кіберпросторі росія атакує з такою ж інтенсивністю, як б’є по нас ракетами — заступник Міністра оборони України Олег Гайдук
23 листопада 2022, 09:00 | ID: 68693Війна, яку росія розв’язала проти України, стала справжнім шоком для всього цивілізованого людства. Бойових дій подібних масштабів на нашій планеті не було з часів Другої світової. Проте у війні рф проти України є ще одна унікальна відмінність — вперше в історії людства, у межах конвенційної війни, повномасштабні бої відбуваються не тільки у фізичному просторі, а й у віртуальному. Про те, як українці протистоять ворогу на кіберфронті, як плануємо зміцнити кібероборону, ми розмовляли із заступником Міністра оборони України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Олегом Гайдуком.
— Пане заступнику Міністра, як складається ситуація на російсько-українському кіберфронті?
— Тут, як і на фронті фізичному, ситуація складна, але контрольована. Слід відзначити, що всі наземні операції наш противник супроводжує операціями в кіберпросторі, а інколи вони випереджають операції на фізичному полі бою. Віртуальні атаки противника найчастіше спрямовані на цивільну інфраструктуру енергетику, зв’язок, на бази даних та реєстри, урядові сайти, маючи на меті порушити нормальні умови життя громадян. Вони відбуваються щодня — і вдень, і вночі.
Подібна «невтомність» атак однозначно засвідчує, що кібервійну проти нас веде саме держава — рф, яка володіє значними ресурсами. Хакери, як приватні особи, на такі масштабні атаки не здатні, вони зазвичай здійснюють атаки задля власної наживи. Тому ми твердо переконані, що війна в кіберпросторі — це політика рф, держави-терориста, якою вона є як фізичному, так і в кіберпросторі.
— Як Ви об’єктивно оцінюєте наш поступ у зміцненні кібероборони
— В цілому — ми прогресуємо. Але знову ж таки, війна у кіберпросторі, так само як і в реальному вимірі, не може складатися із суцільних перемог. Однак ми переважаємо противника за багатьма параметрами, наше військо стає дедалі більш технологічним.
Наприклад, сьогодні Security Operation Center МОУ в режимі 24/7 проводить моніторинг подій безпеки на всіх рівнях — від інфраструктурного до аплікаційного. Також на щоденній основі проводиться моніторинг кіберпростору та опрацьовуються гіпотези Threat Hunting щодо актуальних тактик та технік, притаманних Threat Actors спецслужб ворога.
ІТ-системи ЗСУ захищені надійно і набагато краще, ніж російські військові системи. Для пересічного «русского солдата» такі технології — космос. Йому навіть примітивну цифрову карту з російським ГЛОНАСом не дають в руки, не кажучи вже про більш складні інструменти для ситуаційної обізнаності. Подібних систем ще довго не буде на озброєнні в армії ворога, і цей час ми, як країна, маємо використати для розвитку та впровадження нових інноваційних розробок на всіх рівнях військового управління.
«Після 24 лютого до нас прийшло чимало унікальних фахівців з кібербезпеки»
— Яких заходів вжили Міноборони та Генштаб після 24 лютого задля зміцнення кібероборони?
— Треба сказати, що для кібероборони багато що було зроблено ще до широкомасштабного вторгнення рф. Наші війська зв’язку та кібербезпеки створені давно і вони ефективно працюють щодо захисту закритих систем структурних підрозділів Генерального штабу, окремих частин і з’єднань ЗСУ. У військах зв’язку та кібербезпеки, інших підрозділах служать професіонали, здатні вибудувати ефективну оборону на віртуальному полі бою.
Водночас саме після 24 лютого в системі оборони держави почалися дуже активні дії щодо зміцнення кібероборони: у структурі Міністерства оборони та в Генеральному штабі було створено декілька спеціальних організаційних формувань, додатково набрано висококваліфікованих фахівців, застосовано сучасне програмно-технічне забезпечення тощо. На сьогодні ми доволі ефективно виконуємо завдання із захисту у віртуальному світі.
Зауважу, що після лютневого нападу росіян до нас на службу з приватного сектору прийшло багато унікальних фахівців, які за інших умов навіть не мали думки про державну чи військову службу.
Ми повністю перебудували нашу систему кібербезпеки за цей час — створили власний центр кібербезпеки в Міністерстві оборони, який відповідає за захист наших мереж, разом із партнерами здійснюємо його оснащення та розвиток спроможностей.