Міноборони забезпечує військовослужбовців житлом відповідно до обсягів фінансового ресурсу, який виділяється Державним бюджетом України

23 червня 2018, 15:31 | ID: 41659

Незважаючи на наслідки десятирічної умисної руйнації армії за часів колишньої влади та цілу низку складностей, пов’язаних із тривалим процесом змін у законодавчому полі, Міноборони все ж вживає усіх можливих заходів з метою забезпечення військовослужбовців житлом.

Це відбувається шляхом власного будівництва, придбання житла за бюджетні кошти, виплати грошової компенсації за неотримане житло, а також укладання інвестиційних угод із залученням небюджетних коштів.

Тривалий час цей напрямок фактично не фінансувався,  і лише з  2014 року вирішенням цього надважливого питання почали поступово займатися предметно.

Так, відповідно до Комплексної програми забезпечення житлом військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби та членів їх сімей, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 1999 р. № 2166, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 15.12.2010 №1191, зокрема передбачалося протягом 2011 – 2017 років отримати із державного бюджету фінансування в сумі 13 432,9 млн грн. та збудувати та придбати 39,1 тис. квартир.

Протягом 2011 – 2017 років Міноборони на будівництво  житла із різних джерел отримано лише 2 845,6 млн. грн., що складало - 21,2 % від передбачених обсягів у т. ч. із державного бюджету – 2 767,4 млн. грн., інших не заборонених законодавством джерел - 78,2 млн. грн. Отриманий фінансовий ресурс дозволив забезпечити будівництво (придбання, виплата грошової компенсації, тощо) 4869 квартир.

Крім того, в оборонному відомстві продовжується робота по перехідним об’єктам незавершеного будівництва, які були розпочаті у минулі роки та налічують 1282 квартири.

Загалом обсяг надходжень житла з урахуванням перехідних об’єктів становитиме 15,7% від затверджених показників.

При цьому показники, які були передбачені Комплексною програмою не змінювались і були розраховані за опосередкованою вартістю спорудження житла за регіонами України у сумі 4 767,0 грн. Водночас, зазначені показники Мінрегіоном неодноразово корегувалися, істаном на 1 січня 2018 року опосередкована вартість становила вже 11 138,0 грн., тобтозросла у 2,3 рази.

В умовах існування комерційного ринку виникло чимало проблемних питань, які негативно вплинули на проведення робіт із будівництва та придбання готових квартир. Зокрема, кошти не виділялися у тих розмірах, які б дозволили швидкими темпами будувати житло: це і інфляційні процеси, і як наслідок – збільшення вартості будівництва житла, несумлінні підрядники та продавці житла.

Варто також зазначити, що вартість одного квадратного метру загальної площі житла не повинна перевищувати граничну вартість, визначену наказами Мінрегіонбуду, що в умовах ринку не дає змоги придбати нове житло, натомість дозволяє придбати його на вторинному ринку.

Минулого року Міністерство оборони України  уклало Меморандум про співпрацю з Державною іпотечною установою. Документом передбачено створення нової ефективної та сучасної системи забезпечення житлом військовослужбовців Збройних Сил України з придбання та/або фінансування будівництва житла та передачі його на умовах пільгового іпотечного кредитування або фінансового лізингу.

Розроблено Програму забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, Національної гвардії України та правоохоронців Міністерства внутрішніх справ України житлом на умовах фінансового лізингу.

Капітальне будівництво (реконструкція) житла

У 2018 році на капітальне будівництво (реконструкцію) житла передбачено 515 716,5 тис. грн. За рахунок виділеного фінансового ресурсу заплановано отримати за рахунок введення в експлуатацію 5 об’єктів (247 квартир), а саме: с. Клугіно-Башкіровка, м. Чугуїв – 80 квартир, м. Володимир-Волинський – 44 квартири, м. Кривий Ріг – 50  квартир, м. Подільск – 45 квартир, м. Рівне – 28 квартир.

Також планується продовжити будівництво на 24 перехідних об’єктах розрахованих на 1035 квартир та 281 кімнату у гуртожитках.

Будівництво житла із залученням небюджетних коштів

У Міністерстві оборони України рахується 22 інвестиційні угоди (договори) укладені у попередні роки, за якими будівництво житлових будинків на земельних ділянках, що належать до земель оборони триває. Більшість угод викладено у новій редакції, за умовами яких переглянуто частку оборонного відомства у бік її збільшення, у зв’язку з чим процес передачі житла наразі ще не завершено.

Крім того, ряд інвестиційних договорів укладені управліннями капітального будівництва за рахунок власної господарської діяльності не на землях оборони, які були надані останньому органами місцевого самоврядування в оренду або в постійне користування, за умовами яких Міноборони отримує частку в об’єкті будівництва, що становить до 10 % від загальної площі квартир та нежитлових приміщень на вул. Бориспільській та Народного Ополчення. Від цих земельних ділянок на основі права постійного користування Міноборони відмовилось у 2006 році. 

Одночасно Міноборони здійснюється будівництво житла на земельних ділянках за договорами укладеними протягом 2002-2005 років. За умовами договорів Міноборони отримало протягом 2006 - 2009 роки до 20% житла від загальної житлової площі об’єкта забудови та за рахунок викладення їх у 2017 році у новій редакції ще додатково отримає до 10 % квартир в об’єктах будівництва.

Під час визначення частки Міноборони у договорах, регіональними управліннями капітального будівництва враховувалися наступні критерії: ринкова вартість земельної ділянки проведена відповідною експертною установою за рахунок інвестора; сума грошових коштів витрачених на об’єкт незавершеного будівництва, будівництво якого планувалося за рахунок бюджетних коштів.

З метою створення дієвого механізму ефективного використання земель оборони та забезпечення житлом військовослужбовців розроблено зміни до Порядку організації будівництва житла для військовослужбовців та членів їх сімей на земельних ділянках, що належать до земель оборони, за небюджетні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України та схвалено Урядовим комітетом з питань економічної, фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правоохоронної діяльності. На сьогодні до КМУ надіслано Проект постанови доопрацьований відповідно до доручення Урядового комітету.

Одночасно проведено заходи щодо внесення змін до Переліку земельних ділянок, що належать до земель оборони, на яких планується будівництво житла для військовослужбовців та членів їх сімей із залученням небюджетних коштів.ОСТАННІ НОВИНИ