Реагування на критику Командування Сил спеціальних операцій Збройних Сил України

16 травня 2017, 15:17 | ID: 30287

У зв’язку з появою критичних публікацій у соціальних мережах щодо дотримання законності під час виключення групи військовослужбовців зі списків військової частини Сил спеціальних операцій Збройних Сил України Командування Сил спеціальних операцій повідомляє наступне.

Під час прийняття зазначеної військової частини у підпорядкування Командування Сил спеціальних операцій у травні 2016 року було виявлено низку проблемних питань, які не перебували в компетенції командира частини.

Так, в ході роботи посадових осіб Командування Сил спеціальних операцій була виявлена відсутність документального підтвердження перебування окремих військовослужбовців комендантського взводу частини у складі сил і засобів АТО, внаслідок чого їм не нараховувались відповідні грошові виплати.

Завдяки втручанню Командування було проведено службове розслідування, за результатами якого військова частина отримала необхідні документи та здійснила розрахунки з військовослужбовцями.

На цей час військовослужбовці можуть отримати у військовій частині довідки, необхідні для отримання статусу учасника бойових дій.

Водночас, 21 липня 2016 року Військовою прокуратурою Миколаївського гарнізону відкрито кримінальне провадження відносно цих військовослужбовців за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 402 Кримінального кодексу України – непокора, тобто, відкрита відмова виконати наказ начальника, а також інше умисне невиконання наказу, вчинене в умовах особливого періоду.

Згідно з особистим бажанням військовослужбовців, за клопотанням командувача Сил спеціальних операцій перший заступник начальника Генерального штабу Збройних Сил України видав наказ, відповідно до якого військовослужбовці були призначені на посади до іншої військової частини.

На виконання цього наказу військовослужбовці були виключені зі списку особового складу попередньої військової частини наказом командира по стройовій частині.

2 липня 2016 року військовослужбовцям було запропоновано здати військові квитки для внесення відомостей щодо виключення зі списку особового складу колишньої військової частини, що вони відмовились зробити. Після цього їм було доведено наказ про призначення на інші посади і виключення зі списків частини та наказано здати військові квитки для внесення необхідних відміток, отримати приписи про вибуття до нового місця служби, грошові, речові і продовольчі атестати, що вони також відмовились зробити та всіляко ухилялись від виконання наказу. Для засвідчення цього факту було комісійно складено акти відповідного змісту.

6 грудня 2016 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені відомості про додаткову кваліфікацію дій вказаних військовослужбовців за частиною 4 статті 407 Кримінального кодексу України – нез’явлення вчасно на військову службу без поважних причин тривалістю понад один місяць, вчинене в умовах особливого періоду.

На цей час одного із зазначених військовослужбовців засуджено.

У грудні 2016 року військовою прокуратурою Дарницького гарнізону за фактом підробки документів особової справи відкрито кримінальне провадження відносно командира групи військовослужбовців за ознаками складу злочину, передбаченого частиною 4 статті 358 Кримінального кодексу України – використання завідомо підробленого документа.

Так, особова справа, з якою прибув на службу у військову частину зазначений військовослужбовець, складається на основі документів, виданих та засвідчених військовими комісаріатами. В ній відсутні документи про військову освіту. Викликає сумніви офіцерське військове звання військовослужбовця, що, як зазначено в особовій справі, присвоєне йому Указом Президента України від 29.04.2005 №729/2005, оскільки цим Указом Міністерству оборони України та іншим військовим формуванням лише дозволяється присвоювати чергові військові та спеціальні звання до “полковника” (“капітана 1 рангу”) включно громадянам України – учасникам бойових дій та інвалідам війни, які проходили службу в діючій армії під час Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років та війни з Японією і мають військові та спеціальні звання офіцерів. Зазначений військовослужбовець, 1960 року народження, фізично не міг брати участі у згаданих війнах, отже, дія Указу на нього не поширюється. Тим більше, що відповідно до підпункту “г” пункту 19 чинного на той час “Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців”, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001 № 1053/2001 (зі змінами), військове звання “полковника” (“капітана 1 рангу”) присвоюється Міністром оборони України.

Після виявлення зазначеного факту було встановлено і в подальшому підтверджено листом Кадрового центру Збройних Сил України, що зазначений військовослужбовець серед осіб офіцерського складу не значиться, відомостей про присвоєння йому військових звань офіцерського складу не має.

В ході проведення досудових розслідувань за порушеними кримінальними провадженнями, з метою уникнення кримінальної відповідальності, зазначені військовослужбовці намагаються довести неправомірність дій командування військової частини та розірвати контракт про проходження військової служби у судовому порядку. Регулярно через засоби масової інформації ними висвітлюється неправдива негативна інформація про військову частину.