Десантно-штурмові війська Збройних Сил України

Сучасні військовослужбовці Десантно-штурмових військ Збройних Сил України – це спадщина багатотисячної спільноти воїнів, які починаючи з часів становлення Київської русі та Українського козацтва з честю та гідністю боронили рідну землю від ворогів. Сьогоднішні воїни-десантники, які захищають суверенітет та територіальну цілісність України, демонструють мужність, героїзм, високий патріотизм та професіоналізм.

24 лютого 2022 росія продовжила розпочату в 2014 році гібридну війну проти України вторгненням військ, що стало початком найбільш широкомасштабної війни в Європі після ІІ Світової війни та однією з найкровопролитніших війн в сучасній історії.
Проти нашої держави розпочалася військова агресія з боку держави, яка позиціонувала себе одним із світових лідерів, та яка мала “другу армію в світі” за потужністю після Сполучених Штатів Америки. Подальший розвиток подій показав що це був міф. Сила та мужність українського народу, активність та доблесть Сил оборони держави загальмували російську військову машину.
Десантно-штурмові війська ЗС України в складі Сил оборони завжди перші, та діють на найбільш загрозливих напрямках, там де необхідні високий рівень підготовки, мотивації та високого бойового духу.
Бойові дії з 24 лютого 2022 року по теперішній час показали, що призначення Десантно-штурмових військ дещо ширші, ніж тільки виконання завдань в тилу противника.

Десантно-штурмові війська Збройних Сил України – окремий рід військ ЗС України, що характеризується високою маневреністю та автономністю дій, призначений для швидкого розгортання з метою прикриття (оборони) окремих напрямків (районів), ведення наступальних (штурмових) дій, а також охоплення противника повітрям та ведення бойових дій у його тилу.
Особливостями частин та підрозділів Десантно-штурмових військ Збройних Сил України, що відрізняє їх від Сухопутних військ є, перш за все, висока мобільність, здатність швидко досягати визначених районів та рубежів, спроможність самостійно виконувати завдання в складних умовах обстановки, на будь-яких напрямках, високий рівень підготовки, мотивації та бойового духу.

Організаційно до складу ДШВ ЗС України входять:

Командування ДШВ ЗС України, як орган військового управління оперативного рівня, що виконує функції генерування, планування застосування та управління діями військ;
бойові військові частини, військові частини бойового та логістичного забезпечення.

Історичні віхи розвитку українського десанту

Аеромобільні війська Сухопутних військ ЗС України були створені після проголошення незалежності України на основі частин і з’єднань Повітрянодесантних військ СРСР, які дислокувалися на території країни. З’єднання та військові частини входили до складу Збройних Сил України поступово, в період з 1 січня 1992 року до початку літа 1993 року.
1999 року Президентом України була затверджена дата Дня аеромобільних військ – 2 серпня.
Починаючи з 1992 року ЗС України беруть участь у миротворчих операціях під егідою ООН, НАТО та інших міжнародних організацій. Відповідно українські десантники неодноразово залучалися до виконання завдань з підтримання миру та безпеки в різних гарячих точках світу, зокрема: Югославія, Ірак, Сьєрра-Леоне, Місія у Косово, Ліберія та інші.
27 липня 2012 року було підписано розпорядження про присвоєння Аеромобільним військам ЗС України назви “Високомобільні десантні війська”.
22 жовтня 2012 року було сформовано Командування Високомобільних десантних військ ЗС України як орган військового управління окремого роду військ з підпорядкованими військовими частинами.

2014 рік. Найбільш боєздатні у ЗС України

З початком незаконної окупації АР Крим та міста Севастополя, а згодом з розвитку збройної агресії Росії на Донбасі, військові частини українського десанту виявились одними з найбільш боєздатних у ЗС України. Рівень підготовки та бойового духу був одним з найвищих серед інших військових частин та підрозділів українського війська у 2014 році.
Саме десантні підрозділи стали тим ядром, яке забезпечило існування Української держави. Всі найскладніші завдання виконували парашутно-десантні та аеромобільно-десантні батальйони бригад на найбільш гарячих напрямках. Воїни-десантники спільно з приданими підрозділами брали участь у найбільш масштабних бойових операціях: бої за Слов’янськ, Степанікну, Семенівку, Лиман, Савур-Могилу, Шахтарськ, Нижню Кринку, Дебальцеве, Зеленопілля, Авдіївку, Маріуполь, Тельманове, Трьохізбенку, Лисичанськ, Кримське, Ясинувату, Піски, Донецький та Луганський аеропорт, шахта “Бутівка” та багато інших. Загалом, були визволені сотні населених пунктів Донецької та Луганської областей.
Починаючи з 2017 року, був зроблений значний крок вперед. Зокрема, почали проходити навчання з кожною бригадою з практичним застосуванням послідовно на декількох полігонах ЗС України, в різних регіонах держави.

У 2017 році Президентом України – Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України підписано Указ “Про встановлення в Україні Дня Десантно-штурмових військ Збройних Сил України”, який відзначається щороку 21 листопада в День Архистратига Михаїла.

Досвід бойового застосування підрозділів Десантно-штурмових військ під час широкомасштабної збройної агресії росії проти України

На кінець лютого 2022 року практично всі частини та підрозділи Десантно-штурмових військ Збройних Сил України виконували завдання в районі проведення Операції об’єднаних сил на сході України (на Луганському та Донецькому напрямках).
Підрозділи Десантно-штурмових військ одними з перших вступили в бій з агресором на всіх напрямках. На Донецькому напрямку ООС була підготовлена найбільш потужніша оборона, тому підрозділи, частини ДШВ ЗС України впевнено продовжували утримувати позиції веденням оборонних дій.
Одна з окремих десантно-штурмових бригад проводила підготовку в районі Херсону для участі в операції об'єднаних сил.
З перших годин агресії противника підрозділи ДШВ ЗС України вступили в бій. І якщо частини, які виконували завдання в ООС в Донецькій та Луганській областях, перебували на підготовлених позиціях, то на північному напрямку (оборона Києва), південному напрямку (оборона Херсону та Миколаєва) довелось швидко організовувати оборону для нанесення максимальних втрат переважаючому противнику.
На всіх напрямках підрозділи ДШВ ЗС України стримували широкомасштабний наступ збройних сил рф, які в деяких випадках переважали українських десантників у 10 разів в особовому складі, озброєнні і військовій техніці. Стримування наступу противника стало можливим завдяки “веденню активної маневреної оборони”.
Як приклад цього, можна навести дії підрозділів однієї з окремих десантно-штурмових бригад на Луганському напрямку: в умовах наступу противника з різних напрямків (Старобільському, Староайдарському та Сєверодонецькому) та значної переваги в вогневих засобах, зазначені підрозділи виконали організований відхід не допустивши оточення противником в районі Щастя, поєднавши маневр та вогонь, проводили контратаки та не втративши бойового потенціалу, нанесли противнику значних втрат і відійшли на більш вигідний рубіж.
Сили та засоби ДШВ ЗСУ, які не були задіяні для виконання завдань в ООС, оперативно перекидались на напрямки де противник швидко просувався – Київ, Херсон.
Вели бої з переважаючими силами противника (як приклад в районі Херсона), застосовуючи маневрену оборону, контратаки та засадні дії, чим сповільнювали його просування та давали можливість підготувати міста до оборони.
Підрозділи, які перебували в пунктах постійної дислокації, прийняли оперативний резерв першої черги, сформували нові підрозділи та змогли швидко організувати оборону міст наявними силами та засобами і не допустити їх захоплення та просування противника в глиб території.
Тримання в постійній напрузі військ противника, що наступали, здійснювалось шляхом проведення активних випереджувальних дій, застосуванням повітряних десантів та рейдового загону в районі аеродрому Гостомель.
В свою чергу, зазначені дії не дали змогу противнику повністю захопити аеродром та в повній мірі його використовувати як район для швидкого накопичування сил і засобів для захоплення столиці України – Києва.
У той же час, на миколаївському напрямку військові частини, підрозділи ДШВ здійснювали оборону Миколаєва з утриманням займаних рубежів, районів, позицій, об’єктів веденням позиційної оборони у поєднанні з маневром підрозділами і вогнем та проведенням контратак противника.
Здійснювали боротьбу з десантами, коли противник намагався створити умови для вирішення своїх завдань по захопленню Миколаєва, застосовуючи його в районі Чорноморського суднобудівного заводу та на аеродромі Кульбакино. Сили і засоби ДШВ використовуючи результати вогневого ураження противника завдавали йому значних втрат та змусили його відійти.
Після першого жесту “доброї волі” і відступу з півночі держави на територію білорусії та рф, путіним був оголошений “реальний” етап так званої “спеціальної операції”. Основні свої зусилля воєнно-політичне керівництво зосередила на сході України, поставивши собі за мету оточити угруповання ЗС України в районі проведення Операції об’єднаних сил. Протягом травня рф зосередила в Україні понад 100 БТГр.
Використовуючи свою перевагу в артилерії, авіації та іншій техніці російські окупанти зосередили її на напрямку головного удару на сході України. За рахунок артилерійських ударів, масованого вогневого ураження вони намагалися “продавити” та “прогризти” українську оборону. Однак підрозділи ДШВ успішно наносили вогневе ураження, завдавали втрат противнику із засідок використовуючи сучасні протитанкові засоби, контратакували та утримували свої позиції.
Восени 2022 року, також були успішними дії підрозділів ДШВ ЗС України під час контрнаступальної операції на території Харківської та Донецької областей, наступальні дії у південних областях країни. Завдяки цьому, були звільнені від окупантів десятки тимчасово зайнятих противником українських населених пунктів.

Застосування артилерії ДШВ ЗС України

Артилерія виявилась одним із найефективніших засобів ураження у відсічі відкритої збройної агресії з боку рф в 2022 році.
Незважаючи на значну перевагу в артилерійських системах, реактивних системах залпового вогню, необмежений ресурс в артилерійських боєприпасах з боку противника, підрозділам артилерії ДШВ вдалося компенсувати переваги противника, застосовуючи БПЛА для корегування вогню, розвідки (дорозвідки) цілей, наносити ефективне вогневе ураження обмеженою кількістю боєприпасів.
Підрозділами артилерії Десантно-штурмових військ з великої відстані вдавалося наносити вогневе ураження навіть по окремим танкам та ББМ.
Досягти вражаючої точності навіть із застосуванням застарілих систем стало можливим завдяки: сучасним засобам артилерійської розвідки (типу ANT-PQ різних модифікацій), розробки та впровадження новітніх програм, додатків для обчислювальної техніки розрахунки для ведення вогню стали в рази швидшими і якісними.
Прикладом ефективного застосування артилерії ДШВ ЗСУ стало знищення переправи противника в районі Білогорівка Луганської області.

Застосування підрозділів ППО ДШВ ЗС України

Одним із важливих аспектів сучасної війни (воєнного конфлікту) є протиповітряна оборона.
У війні з Україною повітряно-космічні сили росії спочатку кількісно, і якісно переважали українські повітряні сили. Крім того, сили ППО, які в Україні входять до складу Повітряних Сил, озброєні менш потужними комплексами, ніж російські.
Росії не вдалося придушити ППО України. Це призвело до того, що російська авіація діє переважно в прифронтовій зоні, причому найчастіше ударні літаки наносять вогневе ураження не прицільно, з відстані понад 7-ми кілометрів, щоб уникнути ураження підрозділами ППО ЗСУ.
Російсько-окупаційні війська розраховували з перших днів війни знищити авіацію та ППО, завоювати перевагу в повітрі.
Завдяки умілим діям ЗСУ, їм це не вдалося. Подальше продовження бойових дій показало, що противник боїться застосовувати свою авіацію. Це сталося також і завдяки вправним діям підрозділів ППО військових частин ДШВ.
Підрозділи ППО ДШВ, переважно озброєні зенітно ракетними комплексами ближньої дії, застосовуючи сучасні ПЗРК країн-партнерів, стали високоефективними в боротьбі з авіацією противника.
Також не тільки підрозділи змогли ефективно боротися із засобами повітряного нападу, а і був отриманий досвід збиття вертольоту Ка-52 протитанковим підрозділом за допомогою ПТРК “СТУГНА-П”. Протягом тижня цей протитанковий підрозділ ДШВ збив ще два вертольота Мі-8.
З 24 лютого по теперішній час підрозділами ППО збито близько сотні засобів повітряного нападу противника.

Післямова

Російсько-окупаційні війська, які російськи пропагандисти позиціонували як провідну армію світу, виявилась відсталою армією ХХ століття з організацією логістичного забезпечення ХІХ століття, але з величезною кількістю озброєння, військової техніки, боєприпасів.
Вирішальним на перших етапах супротиву окупантам стали тренованість, підготовка, мотивація, готовність до дій військовослужбовців ДШВ ЗС України.
Важливим також стала психологічна підготовка військовослужбовців, відсутність страху перед противником. Здатність освоювати нові зразки військової техніки (високий рівень освіти, науки, передові технології, відсутність догматизму в мисленні, здатність творчо використовувати наявні знання, навички, теоретичні положення доктринальних документів та любов до України.

Гордість українського десанту:

Найвищою державною нагородою України – звання Герой України з врученням ордену “Золота Зірка” відзначено, 29 українських воїнів-десантників, на жаль 12 з них – посмертно.

Офіційні Інтернет-ресурси:
Офіційна Веб-сторінка
Офіційний канал на Ютуб
Офіційна сторінка в соціальній мережі “Фейсбук”
Офіційна сторінка в Telegram-канал

 


КЛЯТВА
ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯ ДЕСАНТНО-ШТУРМОВИХ ВІЙСЬК
ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ

Я — десантник Збройних Сил України.
Я — воїн і складова військового колективу. Я служу народові України і живу за законами її збройних сил.
Я завжди ставлю на перше місце виконання бойового завдання.
Я ніколи не прийму поразки.
Я ніколи не спасую перед труднощами.
Я ніколи не залишу в небезпеці бойового товариша.
Я дисциплінований, фізично та інтелектуально розвинений, добре підготовлений і обізнаний в моїй військовій спеціальності. Я завжди підтримую свою зброю, бойову та іншу техніку і себе самого в готовності до дій.
Я — експерт і професіонал своєї справи.
Я завжди готовий виступити на захист Батьківщини, уражати і знищувати ворогів України в бою.
Я — захисник свободи і народу своєї країни.
Я — десантник Збройних Сил України.


09 грудня 2013, 18:39 | ID: 840 |

ОСТАННІ НОВИНИ


Переглядів: 182604 //