Військово-Морські Сили Збройних Сил України

Україна — морська держава, і Військово-Морські Сили Збройних Сил України є основним інструментом її захисту з морського напрямку.

Військово-Морські Сили Збройних Сил України призначені для стримування або відсічі у взаємодії з іншими видами Збройних Сил, іншими військовими формуваннями та правоохоронними органами збройної агресії проти України з моря та на приморських напрямках.

Організаційно Військово-Морські Сили Збройних Сил України включають Командування Військово-Морських Сил ЗС України, військово-морські бази, надводні сили, морську авіацію, морську піхоту і артилерію, частини та підрозділи всебічного забезпечення, а також військові навчальні заклади.

Після окупації та анексії Кримського півострова Російською Федерацією Військово-Морські Сили опинилися у вкрай тяжкому становищі. Національний флот практично втратив понад 80% своїх активів і спроможностей, поніс значні кадрові, матеріальні та психологічні врати. Тому, серед інших, відновлення боєздатності стало головним завданням Командування ВМС після передислокації на материкову частину України.

З квітня 2014 року Військово-Морськими Силами у взаємодії з органами місцевої влади, правоохоронними структурами та патріотичними волонтерськими організаціями постійно проводиться комплекс стабілізаційних і консолідаційних заходів. Тоді, навесні 2014 року, рішучі дії флоту сприяли стабілізації обстановки в Одеській та Миколаївській областях.

Вдалося нейтралізувати реальну на той час загрозу розширення російської агресії на території півдня України, забезпечити ефективну протидію розповсюдженню сепаратистських рухів.

Одночасно було розпочато інтенсивну та кропітку роботу щодо відновлення та нарощування потенціалу ВМС та приведення його у відповідність до існуючих загроз з боку Російської Федерації.

У найкоротші терміни було відновлено і суттєво нарощено можливості морської піхоти та берегової артилерії. Вже з вересня 2014 року тактичні групи морської піхоти розпочали активну участь у проведенні антитерористичної операції на сході держави. Й до сьогодні до зони їх відповідальності належить один з найбільш важливих оперативних напрямків на півдні Донецької області в районі міста Маріуполь.

Відновлено реалізацію заходів з будівництва корабельного складу. Зокрема, зрушено з місця заморожені минулим керівництвом держави і збройних сил проекти будівництва багатоцільових корветів і протикорабельних ракетних комплексів, малих артилерійських броньованих катерів.

Активно розвивається військово-морське співробітництво з країнами членами — НАТО і ЄС. Зокрема, введено в практику систематичне проведення в північно-західній частині Чорного моря навчань типу «ПАСЕКС». Нових форм та практичного змісту набули традиційні українсько-американські навчання «Sea Breeze». Активізовано співпрацю з румунською, турецькою, болгарською та грузинською сторонами щодо створення багатонаціонального військово-морського з’єднання та його застосування у Чорному морі для виконання визначених завдань по контролю обстановки і реагування на кризові ситуації на морі, проведення спільних заходів бойової підготовки та обміну досвідом розвитку флотів, реагування на сучасні виклики та загрози європейській ті світовій безпеці.

Протягом 2016 року до виконання бойових завдань підготовлено 33 бойових кораблів (катерів) та суден забезпечення, 22 екіпажі морської авіації, шість військових частин артилерії та морської піхоти, дванадцять військових частин всебічного забезпечення.

За три роки до військових частин ВМС надійшло більше 200 основних зразків озброєння і військової техніки. Загалом вдалося досягти зростання рівня укомплектованості військових частин та підрозділів ВМС основними зразками озброєння і військової техніки майже на 40%.

За значної підтримки ОПК було відновлено більше 30 зразків ракетно-артилерійського озброєння, близько 400 одиниць озброєння і військової техніки. До військових частин додатково поставлено більше 1,5 тис. одиниць стрілецької зброї та оптичних приладів, у тому числі новітніх зразків та тих, які надійшли у якості міжнародної допомоги.

На сучасному етапі Згідно зі Стратегічним оборонним бюлетенем України однією з цілей оборонної реформи є відродження військово-морського потенціалу держави.

За результатами оборонної реформи військово-морські спроможності України мають бути нарощені до рівня, достатнього для забезпечення:

 • оборони морського узбережжя Чорного і Азовського морів;
 • недоторканості державного кордону та охорони суверенних прав держави в її виключній (морській) економічній зоні;
 • участі у міжнародних (спільних) операціях під проводом НАТО і ЄС;
 • розвитку інфраструктури базування сил.

Конкретні заходи щодо виконання цих цілей на найближчу перспективу включені до Державної програми розвитку Збройних Сил України на період до 2020 року.

Для визначення заходів розвитку Військово-Морських Сил на довгострокову перспективу продовжується робота щодо вивчення досвіду розбудови національних флотів країн-партнерів.

У найближчій перспективі передбачається мати у складі ВМС ЗС України на Азовському морі берегову і морську компоненти сил.

До їх складу будуть входити морська піхота та берегова артилерія, а також корабельні з’єднання, які будуть сформовані за рахунок новітніх бойових катерів вітчизняного виробництва.

Сьогодні практично вирішено питання щодо створення інфраструктури, необхідної для дислокації та базування ВМС ЗС України на Азовському морі. Продовжується узгодження питань на рівні міністерств та відомств щодо передачі відповідних фондів до сфери управління Міністерства оборони України.

НАДВОДНІ СИЛИ

Надводні сили ВМС призначені для пошуку та знищення корабельних угруповань і підводних човнів противника, захисту пунктів базування і морських комунікацій, постановки мінних та сіткових загороджень, порушення морських комунікацій противника, участі у вогневій підтримці сухопутних військ на узбережжі, забезпечення висадки морських десантів, ведення розвідки та радіоелектронної боротьби, пошуку та рятування екіпажів літальних апаратів, надводних суден, підводних човнів, які зазнали аварії.

Надводні сили включають: дві бригади надводних кораблів, два дивізіони кораблів охорони і забезпечення, дивізіон пошуково-рятувальних суден. Флагманом Військово-Морських Сил ЗС України є фрегат «Гетьман Сагайдачний» (U130).

Після передислокації з Криму та Севастополя військовим морякам спільно з підприємствами військово-промислового комплексу довелося докласти значних зусиль для відновлення бойового ядра флоту. Незважаючи на численні організаційні, технічні, фінансові, кадрові та інші проблеми, за короткий проміжок часу вони відновили та наростили бойові спроможності надводних сил і приступили до виконання бойових завдань з викриття морської обстановки в зоні відповідальності, посилення охорони морської ділянки державного кордону України. У період до 2020 року уряд Сполучених Штатів пропонує передати Україні майно оборонного призначення та нові навігаційні комплекси.

Наприкінці 2016 року надводна компонента флоту вперше за багато років поповнилась новими бойовими одиницями. До складу ВМС ЗС України включені два малі броньовані артилерійські катери (проекту 58155 ) «Аккерман» і «Бердянськ».

Протягом 2018 року до складу ВМС ЗС України включено ще чотири малі броньовані артилерійські катери (проекту 58155 ) «Нікополь», «Кременчук», «Лубни», «Вишгород».

23 квітня 2019 року на Київському суднобудівному підприємстві ПАТ «Завод «Кузня на Рибальскому» првоедено спуск першого середнього розвідувального корабля, який збудовано для потреб Військово-Морських Сил ЗС України на замовлення оборонного відомства.

Призначення таких маневрених і швидкісних катерів — охорона пунктів базування та портів, річкових та морських комунікацій у межах територіального моря, захист судноплавства на прикордонних річках, участь у пошуково-рятувальних операціях, у боротьбі з піратством, незаконною міграцією та контрабандою.

Продовжується будівництво ще чотирьох катерів цієї серії та 2 десантно-штурмових катерів типу «Кентавр» проекту 58181 за державними контрактами, які укладені з Міністерством оборони України у 2016 році.

МОРСЬКА АВІАЦІЯ

Морська авіація організаційно зведена у морську авіаційну бригаду. Має на озброєнні літальні апарати наземного і корабельного базування та включає протичовнову, транспортну і пошуково-рятувальну компоненти.

Її основними завданнями є: вогнева підтримка дій сил (військ), ведення повітряної розвідки, транспортне забезпечення сил (військ), участь в аварійно-рятувальних та пошукових операціях.

З початком російської агресії проти України морські льотчики морської авіаційної бригади мужніми та рішучими діями в складних умовах обстановки зуміли провести успішну операцію по евакуації із заблокованого російськими окупаційними військами аеродрому літаків та гелікоптерів на материкову частину України до міста Миколаїв. На даний час морські авіатори постійно підвищують власний рівень підготовки та нарощують бойові спроможності щодо виконання завдань за призначенням.

МОРСЬКА ПІХОТА

Елітою національних Військово-Морських Сил ЗС України є морська піхота.

Являє собою передові сили висадки, що призначений для дій у складі тактичних і оперативно-тактичних десантів, а також оборони пунктів базування ВМС, островів, ділянок узбережжя, портів, аеродромів та інших важливих об’єктів.

Морські піхотинці діють у тісній взаємодії з іншими родами Військово-Морських Сил ЗС України.

Після передислокації з Криму, «чорних беретів» було менше батальйону. У стислі терміни в нових місцях дислокації морські піхотинці відновили свої бойові спроможності. Сформовано повноцінну бригаду морської піхоти, створено новий окремий батальйон морської піхоти, який отримав постійну «прописку» під Одесою.

Сьогодні у визначених районах на сході держави морські піхотинці з честю виконують бойові завдання по захисту незалежності та територіальної цілісності України.

АРТИЛЕРІЯ

Артилерія Військово-Морських Сил ЗС України основним завданням має ураження надводних цілей противника в територіальному морі, вогневу підтримку дій морської піхоти на приморському напрямку. Має на озброєнні артилерійські комплекси та реактивні системи залпового вогню.

Флотські артилеристи з честю виконують завдання в зоні проведення антитерористичної операції, несуть бойове чергування з артилерійського прикриття визначених районів південних областей України.

ПІДРОЗДІЛИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Структуру сил забезпечення флоту, його надійний тил, складають частини та установи оперативного, бойового, технічного і тилового забезпечення.

Флотські фахівці виконують ремонтні роботи на кораблях та суднах, проводять відновлення озброєння і військової техніки. Від рівня їх професійності залежить ефективність виконання завдань бойовими підрозділами.

НАВЧАЛЬНІ ЗАКЛАДИ

Система військово-морських навчальних закладів наразі включає: Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія», Військово-Морський ліцей, Навчальний центр Військово-Морських Сил ЗС України та Відділення військової підготовки Морехідного коледжу технічного флоту Національного університету «Одеська морська академія».

Правонаступником Академії військово-морських сил імені Павла Степановича Нахімова, інфраструктура якої залишилася в тимчасово окупованому Криму, став факультет, а з 2016 року — Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія». Тут готують фахівців для національного флоту і студентів вищих навчальних закладів за програмою офіцерів запасу. Курсанти проходять морську практику та мають можливість стажуватись на кораблях і у військових частинах як національних Військово-Морських Сил ЗС України, так і країн-членів НАТО. Серед сьогоднішніх курсантів багато учасників антитерористичної операції.

Лави майбутніх офіцерів кожного року поповнюють випускники Військово-Морського ліцею. Головна мета створення цього навчального закладу — забезпечення соціального захисту та державної підтримки у вихованні дітей, підвищення їх мотивації до служби на флоті.

Навчальний центр Військово-Морських Сил ЗС України проводить підготовку військовослужбовців військової служби за контрактом та військовослужбовців строкової військової служби за військово-морськими спеціальностями.

Ще одним навчальним закладом флоту є Відділення військової підготовки Морехідного коледжу технічного флоту Національного університету «Одеська морська академія». Молодших спеціалістів тут готують за п’ятьма спеціалізаціями. Випускники коледжу можуть займати старшинські посади техніків та старшин команд на кораблях різних класів або ж продовжити навчання у вищій школі.

УЧАСТЬ У МІЖНАРОДНОМУ ВІЙСЬКОВОМУ СПІВРОБІТНИЦТВІ

Головною метою міжнародного військового співробітництва Військово-Морських Сил Збройних Сил України слід вважати отримання світового досвіду для вирішення довготривалих та поточних завдань розвитку Військово-Морських Сил ЗС України. Співробітництво проводиться як за програмами двостороннього співробітництва, так і в рамках Річної національної програми співробітництва Україна-НАТО на відповідний рік.

Основними завданнями є:

 • чергування у складі Сил реагування НАТО та Бойової тактичної групи ЄС «ХЕЛБРОК»;
 • систематичне проведення в північно-західній частині Чорного моря навчань типу «ПАСЕКС».
 • виконання «Плану досягнення цілей партнерства силами та засобами Військово-Морських Сил ЗС України, виділеними для участі у Процесі планування та оцінки сил (ППОС) та Концепції оперативних можливостей НАТО (КОМ)»;
 • втілення в практику підготовки Військово-Морських Сил ЗС України передового досвіду з підготовки та участі багатонаціональних сил у миротворчих операціях;
 • координація проведення на території України міжнародних навчань «Сі Бриз»;
 • участь в антитерористичних операціях НАТО «Активні зусилля» та ВМС Турецької Республіки «Чорноморська гармонія».

Командувачі Військово-Морських Сил ЗС України

 • 04.1992 — 10.1993 — віце-адмірал Кожин Борис Борисович
 • 10.1993 — 10.1996 — віце-адмірал Безкоровайний Володимир Герасимович
 • 10.1996 — 05.2003 — адмірал Єжель Михайло Броніславович
 • 05.2003 — 03.2006 — віце-адмірал Князь Ігор Володимирович
 • 03.2006 — 03.2010 — адмірал Тенюх Ігор Йосипович
 • 03.2010 — 06.2012 — адмірал Максимов Віктор Володимирович
 • 07.2012 — 02.2014 — адмірал Іл’їн Юрій Іванович
 • 03.2014 — 04.2016 — віце-адмірал Гайдук Сергій Анатолійович
 • 07.2016 — 06.2020  — адмірал Воронченко Ігор Олександрович
 • з червня 2020 року — контр-адмірал Неїжапа Олексій Леонідович

Згідно з Указом Президента України від 12 червня 2015 року № 331/2015, своє професійне свято — День Військово-Морських Сил ЗС України — українські військові моряки відзначають щорічно у першу неділю липня.

Офіційна сторінка: https://navy.mil.gov.ua/.

Офіційна сторінка Командування морської піхоти: https://www.facebook.com/kmp.vmsu.ua/

Фотогалерея

Фото до матеріалів

Фото до матеріалів


06 серпня 2015, 10:02 | ID: 124 |


Переглядів: 154783 //