Про нові права жінок в армії, квартирну чергу та компенсацію за піднайом житла
Під час прямої телефонної лінії в редакції газети «Народна армія» лунали дзвінки від військовослужбовців з усіх куточків України. Захисники запитували у фахівців про можливість залишення на квартирній черзі після звільнення, жінки-військовослужбовці — про свої нові права в розрізі гендерних змін у чинному законодавстві, а контрактники — про довгоочікувану виплату коштів за піднайом житла
На запитання наших читачів відповідали начальник відділу організації юридичного забезпечення роботи з персоналом Юридичного департаменту Міністерства оборони України полковник юстиції Ольга Граждан та начальник відділу міжнародного права Управління правового забезпечення Генерального штабу Збройних Сил України полковник юстиції Андрій Фомін
Тетяна М., військовослужбовець, м. Київ:
— Як відомо, 6 вересня 2018 року Верховна Рада України ухвалила Закон № 2523-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків під час проходження військової служби у Збройних Сил України та інших військових формуваннях». Тож які права можуть з’явитися незабаром у жінок-військовослужбовців?
— Справді, тема досить актуальна. Вказаний закон вносить зміни до Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України від 24 березня 1999 року № 548-XIV та Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-X, які передбачатимуть наступне:
— жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками (за винятком випадків, передбачених законодавством з питань охорони материнства та дитинства, а також заборони дискримінації за ознакою статі), що включає прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, проходження служби у військовому резерві, виконання військового обов’язку в запасі та дотримання правил військового обліку, зокрема жінок залучають до виконання завдань у складі добового наряду, що і передбачають зміни до Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України;
— унормовано віковий показник щодо укладання жінками контракту на проходження військової служби (знято вікове обмеження у 40 років у частині другій статті 20 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»);
— участь жінок-військовослужбовців та чоловіків-військовослужбовців у відрядженнях (навчальних зборах тощо);
— опрацьовано питання перебування військовозобов’язаних жінок у запасі — до цього частина п’ята статті 27 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» визначала, що військовозобов’язаних жінок зараховують до запасу другого розряду з граничним віком перебування у запасі 50 років. При цьому (на відміну від чоловіків) не враховують присвоєне їм військове звання. Це положення фактично нівелювало досягнення жінки під час проходження військової служби. Незалежно від отриманого військового звання (всі військовозобов’язані-жінки змушені бути переведені у відставку в одному віці). Зміни до Закону скасовують вищенаведені норми щодо військовозобов’язаних-жінок.
На сьогодні Закон ще не набув чинності, а лише переданий на підпис Президенту України.
Андрій, військовослужбовець, м. Київ:
— Ми з дружиною — військовослужбовці, проте служимо в різних містах. Чи маємо ми право проходити військову службу в одному місті?
— Так, у вас є така можливість. Згідно з вимогами пункту 114 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 р. № 1153/2008, у разі переміщення військовослужбовця, що проходить військову службу за контрактом, на нове місце військової служби передбачає зміну місця проживання його сім’ї, а дружина (чоловік) військовослужбовця також проходить військову службу за контрактом, одночасно з ухваленням рішення про переміщення військовослужбовця на нове місце військової служби, крім випадків переміщення на підставі висновку атестування чи у порядку реалізації накладеного дисциплінарного стягнення відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, а також якщо може виникнути обставина, що порушує вимоги частини першої статті 27 Закону України «Про запобігання корупції», розглядають (за їхньою згодою) питання щодо переміщення у цю саму місцевість його (її) дружини (чоловіка).
Богдана Д., військовослужбовець, м. Київ:
— Я поділила свою щорічну основну відпустку на дві частини. Чи маю я право на її продовження на час, проведений у дорозі, і в першу, і в другу частини?
— Так. У разі поділу щорічної основної відпустки на частини додаткові доби, необхідні для проїзду, надають під час вибуття у кожну частину відпустки, але не більше ніж дві доби на дорогу в один кінець.
Тетяна В., дружина військовослужбовця, м. Івано-Франківськ:
— На який мінімальний строк нині можна укласти контракт на військову службу в загальному порядку?
— На один рік.
Сергій, військовослужбовець, м. Львів:
— 2016 року я уклав контракт на військову службу строком до закінчення особливого періоду. Як відомо, за директивою, такі військовослужбовці, за бажанням, мали можливість звільнитися до 23 вересня або переукласти контракт на новий строк. Я вже втратив право на звільнення і маю чекати на нову директиву?
— Зміни до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо звільнення військовослужбовців, що підписали контракт на проходження військової служби до кінця особливого періоду, набули чинності 26 червня 2018 року. На виконання цього нормативно-правового акта була видана спільна Директива начальника Генерального штабу ЗСУ та Міністра оборони України № 2, згідно з якою були визначені порядок і обсяг звільнення військовослужбовців протягом трьох місяців. Проте в документі також вказано, що військовослужбовців, що відслужили двадцять чотири місяці й вирішили піти з війська, будуть звільняти відповідно до порядку, визначеному іншими нормативно-правовими актами.
Таким документом став Указ Президента України від 12 вересня 2018 року № 277, який вніс відповідні зміни до Положення про проходження військової служби. Був розроблений Наказ Міністерства оборони України від 22 серпня 2018 року № 422, що і визначить подальший порядок звільнення військовослужбовців. Нині цей документ проходить державну реєстрацію у Міністерстві юстиції України. Найближчим часом він буде зареєстрований і офіційно опублікований, тож усі військовослужбовці, в яких ще діє контракт на військову службу до кінця особливого періоду, у разі бажання зможуть звільнитися.
Сергій, військовослужбовець, м. Вінниця:
— Чи можуть військовослужбовці розраховувати на безоплатну допомогу військових юристів, щоб захистити свої інтереси в суді? Чи існує така практика в оборонному відомстві?
— Військові юристи мають право надавати юридичну допомогу військовослужбовцям лише як консультації щодо їхнього та членів їхніх сімей соціального і правового захисту. Юристи, що працюють і проходять службу у Міністерстві оборони України та Генеральному штабі Збройних Сил України, мають право представляти виключно відомчі інтереси та інтереси Генерального штабу ЗСУ.
Роман С., військовослужбовець контрактної служби, смт Десна:
— Коли почнуть виплачувати кошти за піднайом житла контрактникам?
— Закон уже набув чинності, проте для організації порядку нарахування компенсації за піднайом (найом) житла для військовослужбовців військової служби за контрактом (у разі відсутності можливості їхнього розміщення в спеціально пристосованих казармах або у сімейних гуртожитках) ще потрібно додатково внести низку змін у нормативно-правові акти. А для приведення їх у відповідність потрібний час.
В оборонному відомстві всі документи пройшли погодження своєчасно. Документ уже погоджений з усіма органами виконавчої влади й перебуває на юридичній експертизі в Міністерстві юстиції України.
Дмитро, м. Одеса:
— Декілька років тому отримав службове житло — дві кімнати в гуртожитку. Нещодавно звільнився з військової служби, але власну квартиру так і не отримав. Чи маю я право оформити це житло у постійне користування?
— Гуртожитки Міноборони України приватизації не підлягають.
Світлана М., військовослужбовець, м. Біла Церква:
— Ми з чоловіком — військовослужбовці. Нещодавно у нас народилася донька. Чи може мій чоловік піти в декретну відпустку замість мене?
— Ні. Таке право в нього є лише у мирний час. Під час дії в країні особливого періоду така відпустка надається тільки військовослужбовцям-жінкам.
Наталія А., м. Броди:
— Я працюю вчителькою в сільській школі. Хочу укласти контракт на військову службу на три роки. Чи зберігатиметься за мною робоче місце на період служби? Чи буде здійснюватися виплата середнього заробітку протягом цього часу?
— Так, згідно зі статтею 119 Кодексу законів про працю України, за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, зокрема шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності й у фізичних осіб — підприємців, у яких вони працювали на час призову.
Микола С., підполковник, м. Вінниця:
— Військова частина, у якій я проходжу військову службу, підлягає розформуванню. Я маю чинний контракт, тож мушу продовжувати службу в новій структурі, яка буде сформована найближчим часом. Проте мені пропонують обійняти посаду нижчу за тарифним розрядом і грошовим окладом відповідно. Чи маю я право, попри чинний контракт на військову службу та особливий період у країні, звільнитися зі служби у зв’язку з проведенням відповідних оргзаходів?
— Оскільки в нашій країні діє особливий період, ви маєте право на звільнення лише за підставами, передбаченими статтею 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». Звільнитися за оргзаходами ви маєте право лише в тому разі, якщо вам не запропонують обійняти вакантну рівнозначну посаду за основною або спорідненою військовою спеціальністю.
Під час оргзаходів, що проходять у частині, військовослужбовця можуть призначити на нижчу посаду без його згоди, але тут є нюанс — призначити на посаду його можна тільки у тому самому населеному пункті, де він проходить службу.
В особливий період є чіткий порядок проведення організаційних заходів. Зокрема за два місяці до їхнього завершення вас мають попередити, провести бесіду. Якщо вам не можуть запропонувати рівнозначну посаду, повідомлення щодо вашого розміщення передають до кадрового органу, який шукатиме для вас нове місце служби або розглядатиме питання щодо звільнення з військової служби.
Олександр К., м. Одеса:
— Я звільнився з військової служби по закінченню контракту, проте мені й досі не виплатили підйомну допомогу і не поставили на квартирний облік, хоча документи я всі оформив своєчасно. Скажіть, я втратив право на виплату коштів та постановку на квартирну чергу?
— Якщо документи про належну виплату та взяття на квартирний облік подавалися до військової частини під час проходження вами військової служби, тоді — ні. Вам необхідно написати заяву на адресу Департаменту фінансів МО України та Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України, додавши до неї всі документи чи їхні копії. Вам буде надана письмова відповідь.
Володимир, військовий пенсіонер, учасник бойових дій, м. Львів:
— Маю вислугу 25 років. Перед виходом на пенсію був попереджений житловою комісією частини про зняття з квартирної черги. Знаю, існує окреме доручення Міністра оборони України від 16.08.2017 року за № 1487 щодо організації роботи з унесення змін до статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». На якій стадії внесення змін?
— На жаль, військовослужбовців, звільнених з військової служби у зв’язку з закінченням контракту і за сімейними обставинами, дійсно знімають з квартирної черги після звільнення. Тому Міністерство оборони України ще у 2017 році розробило законопроект щодо внесення змін до статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» щодо їхнього права залишатися на квартирній черзі. Наразі законопроект погоджений з усіма силовими відомствами та військовими формуваннями. Чекаємо на узгодження Міністерства соціальної політики України та Генеральної прокуратури, після чого встановленим порядком буде проведено юридичну експертизу Міністерством юстиції України, і він буде поданий до Кабінету Міністрів України, а потім уже на ухвалення до Верховної Ради України.
— Я можу сподіватися, що питання буде врегульоване?
— Проблема у вашому випадку ще й у тому, що ви вже звільнені, а закон не матиме зворотної сили. Вирішувати питання потрібно буде лише в судовому порядку.
Оксана П., військовослужбовець, м. Київ:
— Я підписала контракт на військову службу вже вагітною, через це командування частини відсторонило мене від навчань та погрожує скасувати контракт. Такі дії правомірні?
— Ні. Якщо військовослужбовець-жінка — вагітна, її можуть перевести на легшу роботу за медичним висновком. Скасовувати контракт з вами командування не має жодного права.
Сергій, м. Одеса:
— У 2013 році я був звільнений з військової служби у зв’язку зі службовою невідповідністю. Чи можу я знову підписати контракт на військову службу?
— Так. Відповідно до пункту 2.3 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 № 170 на час дії особливого періоду, осіб, що до оголошення мобілізації були звільнені з військової служби в запас, зокрема через службову невідповідність, можуть приймати на військову службу за контрактом на строки, визначені статтею 23 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».
Військовозобов’язаних, що раніше були засуджені до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення злочину невеликої або середньої тяжкості згідно з класифікацією злочинів, визначеною статтею 12 Кримінального кодексу України, зокрема зі звільненням від відбування покарання, та які призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період за бажанням військовослужбовця і рішенням посадової особи, визначеної пунктом 16 Положення, приймають на військову службу за контрактом на строки, визначені статтею 23 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».
Пряму телефонну лінію вели Тетяна МОРОЗ,
Ольга МОСЬОНДЗ,
Богдана ДЕРЕШ, «Народна армія»
30 жовтня 2018, 10:30 | ID: 44748 |