27 років тому екіпаж морського тральщика «Сигнальщик» першим на кораблях Чорноморського флоту СРСР підняв український прапор

28 червня 2019, 12:04 | ID: 50763
27 років тому екіпаж морського тральщика «Сигнальщик» першим на кораблях Чорноморського флоту СРСР підняв український прапор 27 років тому екіпаж морського тральщика «Сигнальщик» першим на кораблях Чорноморського флоту СРСР підняв український прапор

28 червня 1992 року екіпаж морського тральщика «Сигнальщик» 68-ї бригади кораблів охорони водного району ЧФ під керівництвом командира корабля капітана 3 рангу Теймура Сулейманова і його заступника по роботі з особовим складом капітан-лейтенанта Володимира Лещенка, не бажаючи служити Росії і присягати СНД, склав Військову присягу на вірність Українському народові і підняв на кораблі Державний прапор України.

Морський тральщик «Сигнальщик» став першим кораблем у новітній історії Військово-Морських Сил, який підняв Державний прапор України.

О 09.00 екіпаж тральщика вишикувався в парадних одностроях на підйом прапора. Під звуки Державного гімну України на щоглі корабля урочисто злетів синьо-жовтий прапор.

- Я знав, які дії можуть бути прийняті командуванням проти нас, — згадував пізніше Теймур Сулейманов, — тому поставив на охороні Державного прапора мічманів А. Накалюжного і Л. Рябового. Також була посилена охорона корабля, я заборонив доступ сторонніх осіб на борт.

Дізнавшись про те, що сталося, того ж дня на корабель прибув командир дивізіону капітан 2 рангу М. Спалек. Побоюючись збройного конфлікту, він намагався домовитися з екіпажем тральщика, де перебував цілу ніч.

- Він заявив, що не може спати, тому що в сейфі в моїй каюті пістолети і вибухові патрони, — розповідав Теймур Сулейманов. — Потім він викликав машину, яка відвезла мене додому.

29.06.1992 на борт «Сигнальщика», який таким чином залишився без свого командира, прибув командир бригади, який зажадав зняти прапор України і навіть намагався самостійно зірвати його з щогли, але мічмани Накалюжний і Рябовой не дозволили йому цього зробити. У цей час командира «Сигнальщика» Сулейманова відвезли на екстрене засідання військової ради ЧФ. Там над офіцерами бунтівного корабля було вчинено жорстоку розправу.

- Я вперше побачив, скільки адміралів і генералів мені зачитали наказ командувача ЧФ про зняття мене з посади командира корабля і зняття з посади капітан-лейтенанта Лещенка, — згадував Сулейманов.

Повернувшись на корабель, Теймур Сулейманов був змушений здати командирові дивізіону корабельні документи, медикаменти, зброю і боєприпаси, які перебували в його каюті. Через декілька днів офіцерів і мічманів тральщика «Сигнальник» почали знімати з посад або призначати на інші кораблі. Більшість з цих патріотів продовжили службу на фрегаті «Гетьман Сагайдачний» та на інших кораблях Військово-Морських Сил Збройних Сил України.

Дмитро Завтонов, «АрміяInform»